9 věcí, které byste měli vědět o přírodní kosmetice

Určitě jste to už slyšeli, ať už v reklamě, od kamarádky nebo na Instagramu – existuje velmi rozšířená myšlenka, že přírodní produkty jsou vždycky lepší než ty, které přírodní nejsou.

Ale – co když to není pravda?

I když je vždy dobré přemýšlet o tom, jaké kosmetické produkty si na pleť dáváte, je absolutně zcestné si myslet, že jeden produkt je lepší než druhý pouze na základě toho, že je označen jako „přírodní“. Kyanid je také úplně přírodní sloučenina – a je to jed. Olovo se také vyskytuje zcela volně – a také je jedovaté. Už víte, kam tím míříme?

Ne, nemyslíme to tak, že když je něco přírodní, znamená to, že je to špatné – ale měli bychom si vždy uvědomovat, že nic není černobílé. Připravili jsme pro vás 9 věcí, které byste měli vědět, pokud rádi používáte přírodní kosmetiku.

1) U přírodní/organické kosmetiky neplatí žádná striktní regulace

Na rozdíl od organických a bio potravin, pro označení „přírodní“ kosmetika neexistuje žádná striktní unijní definice, a tím pádem ani regulace. A neplatí to jen pro státy Evropské unie. Ve většině zemí světa tento termín není regulován, neexistuje tedy žádný standard, který produkty musí splnit, aby se mohly označit za „přírodní“. To znamená, že i když si myslíte, že si kupujete něco 100% přírodního, nemusí to být pravda. Často jsou kosmetické produkty označované jako přírodní, i když obsahují pouze zlomek ingrediencí přírodního původu.

2) Přírodní kosmetika se rychle kazí

Spolu s pocitem, že přírodní kosmetika je vždycky lepší, je společnost z nejasného důvodu přesvědčená, že syntetické látky jako třeba parabeny jsou špatné – kdysi proběhla studie, která je nesmyslně spojila s rakovinou prsu, to se sice neprokázalo, ale všechny syntetické konzervační látky byly od té doby považovány za špatné. Věc se má ale tak, že parabeny či jiné formy konzervantů jsou důležité proto, aby zamezily růstu a množení bakterií a plísní v našich milovaných kosmetických produktech.

3) Přírodní ingredience spouští alergické reakce

Esenciální oleje se často používají jako hlavní ingredience v přírodní kosmetice – bohužel jsou jedním z hlavních důvodů alergických reakcí a podrážděné pokožky, často způsobují ekzémy a dermatitidu. 

Levandulový olej
Levandulový olej

4) Přírodní látky nejsou vždy bezpečné

Při výběru kosmetiky by mělo být klíčové to, jakým způsobem je složení formulované, zda jsou látky a jejich kombinace efektivní a bezpečné pro naši pleť. Některé přírodní látky do kosmetických produktů patří, jiné ale na pleť nepatří.

Například šťáva z citronu je v přírodních produktech často používána jako zdroj vitaminu C. Šťáva z citronu je přitom pro naši pleť příliš kyselá na to, aby byla považována za bezpečnou, dokáže tak na pokožce udělat víc problémů než užitku, a to přesto, že se jedná o přírodní látku. Na druhou stranu, správně formulovaný nepřírodní produkt s vitaminem C pleť rozzáří, bez toho, abyste se museli bát, že vám nevratně poškodí pokožku.

5) Neexistuje nic takového jako kosmetika bez chemie

Největší argument obhajující přírodní kosmetiku bývá ten, že je „bez chemie“ – pravda je, že všechno je chemie. Voda, kterou pijeme, vzduch, který dýcháte, dokonce i krev, která nám koluje v žilách má chemické složení. Chemie není žádné zlověstné slovo, bez chemie by neexistoval svět.

6) Pití mléka nemá vliv na akné

Na internetu se často dozvíte, že některá jídla fungují jako spouštěče akné. Za jednoho z nejčastějších viníků je označované i mléko. Bohužel, neexistuje žádný důkaz, že když vyřadíte ze svého jídelníčku mléko, ustoupí vám akné. Nejlepší způsob, jak bojovat s aknózní pletí je zdravě jíst a používat vhodné kosmetické produkty.

7) Přírodní kosmetika vytváří mylné představy o syntetických produktech

Čím dál větší marketing kolem „přírodních“ produktů vytváří klamavou představu, že všechno, co není přírodní je „nepřírodní“. Věc se má ale tak, že tato desinterpretace vede k tomu, že se lidé nedokáží racionálně rozhodnout, který produkt je pro ně opravdu vhodný.  

Velká část lidí je přesvědčená, že konvenční opalovací krémy způsobují rakovinu kůže a nejlepší alternativa je kokosový olej, i když všichni moc dobře víme, že jakýkoliv olej v kombinaci se sluncem je ideální recept na to, abyste se spálili (a zvýšili riziko rakoviny kůže).

8) Jen proto, že něco můžete sníst, tak to neznamená, že to patří na vaši pleť

Jak už jsme vám řekli výše, i přírodní látky vám můžou způsobit daleko víc problémů než užitku, pokud nejsou dobře formulovány.  Navíc, některé „přírodní“ produkty neudělají s vaší pokožkou vůbec nic.

Nejlepším příkladem je jogurt, který je často vyzdvihován pro své hydratující a omlazující účinky, údajně díky obsažené kyselině mléčné, která je v mléku. Problém je, že jogurt obsahuje tak málo kyseliny mléčné, že opravdu nemůžete poznat žádný rozdíl.

9) Přírodní i syntetická kosmetika může způsobit akné a vyrážky

Obhájci přírodní kosmetiky často ukazují prstem na vazelínu a minerální oleje jako na hlavní spouštěče akné, a to především proto, že se jedná o „chemické“ složky. Faktem je, že obě látky jsou velmi inertní a neuvěřitelně účinné při udržování hydratované pokožky.

Na druhé straně kokosový olej je možná jeden z nejvíce propagovaných přírodních produktů – na pleť i na vlasy, dokonce i jako zdravotní doplněk. Pravdou ale zůstává, že v kosmetických testech se ukazuje jako velmi komedogenní – to znamená, že ucpává póry, způsobuje černé tečky a akné. I když se jedná o přírodní produkt, neznamená to, že je vhodný pro lidi, kteří mají sklon k akné.

Akné a vyrážka - problematická pleť
Akné a vyrážka

Co si z toho odnést?

Nelze jednoduše říct, že syntetická nebo přírodní kosmetika je špatná. U přírodních i syntetických produktů si vždy musíme položit otázku, zda její ingredience fungují a jsou bezpečné pro naši pokožku.

Ale nebojte se, na trhu stále existují produkty s pečlivě formulovaným mixem laboratorně vytvořených či přírodních ingrediencí. Existuje řada firem, které stejně jako my v [n]fibrecare, vytvářejí produkty tak, aby byly nejen vysoce efektivní, ale i ekologické a vhodné i pro tu nejcitlivější pokožku.

My v [n]fibrecare jsme vědci, a proto si dáváme pozor na to, aby všechny naše produkty obsahovaly jen takové formulace, jejichž efekt na naši pleť je vědecky ověřený. Už jste naše masky zkusili?

 

Sdílejte článek: Facebook Twitter